Odznak ti pomůže nalézt odpovědi na následující otázky:
Narozen: 27. prosince 1822
Zemřel: 28. září 1895
Přestože měl Louis Pasteur mimo jiné i malířský talent, stal se z něj slavný zakladatel nových vědeckých oborů stereochemie (nauka o prostorovém uspořádání atomů v molekulách), mikrobiologie (věda studující mikroorganismy) a imunologie (věda zabývající se zkoumáním imunitního systému). Louis Pasteur je také objevitelem vakcín proti sněti slezinné a vzteklině a celkově je jedním z nejvýznačnějších vědců 19. století.
V povědomí lidstva je Louis Pasteur znám objevem očkovací metody, která zabraňuje onemocnění vzteklinou u lidí pokousaných vzteklým zvířetem.
Uvést očkovací látku v 19. století do praxe nebylo pro Pasteura vůbec jednoduché. Úskalí vědy v této době dokládá následující příběh:
Dne 6. 7. 1885 do Pasteurovy laboratoře vešli tři lidé. Muž v nedělních šatech zámožného venkovana, žena v alsaském národním kroji a její malý syn s ovázanou rukou. Byl to devítiletý Josesph Meister, pokousaný vzteklým psem. Místní lékař doporučil matce, aby vyhledala doktora Pasteura v Paříži. Bledá alsasanka čeká odpověď od doktora, který není lékařem.
A tak stál Louis Pasteur před osudovým rozhodnutím: vyzkoušet očkovací látku na člověku. Protože by dítě bylo odsouzeno ke strašné smrti, rozhodl se podstoupit tento záchranný experiment. A uspěl.
Tomu úspěchu předcházelo dvanáct nejtěžších dní a nocí v životě Louise Pasteura. Zatímco chlapec po první injekci pokojně usnul s darovaným morčátkem v náručí, Pasteur nemohl usnout a kulhaje chodil po chodbách ústavu. Paní Pasteurová, asistenti a dva lékaři, kteří dítěti píchali injekce, se velmi obávali o Pasteurův život. Přiměli ho, aby na čas odjel z Paříže a odpočinul si na venkově. Ale i tam Pasteur zažíval muka, obávaje se špatných zpráv.
31. července 1885, dva týdny po kontrolní injekci, která u neočkovaného tvora musí nutně vyvolat vzteklinu, odešel Joseph Meister zcela zdráv domů.
Tento malý chlapec tak navždy vešel do dějin lékařství jako dítě, které vstalo z mrtvých.