1. pololetí 2017/2018 - odznak a osvědčení František Křižík
František Křižík, významný český elektrotechnik a vynálezce, je i v dnešní době nazýván českým Edisonem, a to nejenom proto, že se narodil ve stejném roce jako Thomas Alva Edison. Bez nadsázky se dá říci, že se zasloužil o elektrifikaci českých měst. Tím ovšem jeho zásluhy zdaleka nekončí.
Odznak František Křižík
- Grafické znázornění obloukové lampy a elektrického návěstidla.
- Podobizna a Františka Křižíka.
Osvědčení František Křižík
- Grafické znázornění obloukové lampy a elektrického návěstidla.
- Podobizna a Františka Křižíka.
- Citát: „Odvahu! Odvahu do života. Nic víc! Co dovedou jiní, dovedeme my také.“
- Znázornění obloukové lampy a elektrického návěstidla.
- Grafické znázornění Křižíkovi fontány.
- Vlajka Českého království a Rakouska-Uherska.
Patron František Křižík
narozen 8. července 1847 v Plánici u Klatov
zemřel 22. ledna 1941 ve Stádlci u Tábora
František Křižík, významný český elektrotechnik a vynálezce, je i v dnešní době nazývám českým Edisonem, a to nejenom proto, že se narodil ve stejném roce jako Thomas Alva Edison. Bez nadsázky se dá říci, že se zasloužil o elektrifikaci českých měst. Tím ovšem jeho zásluhy zdaleka nekončí.
- V roce 1878 zkonstruoval železniční signalizační zařízení. Navrhl zdokonalené elektrické návěstidlo, zkonstruoval ústřední stavění výhybek a vytvořil signalizační zařízení, které významně snížilo počet vlakových srážek
- Roku 1880 patentoval zdokonalenou obloukovou lampu, ve které dvě cívky a kuželová železná jádra udržovala stálý elektrický.
- V roce 1887 obdržel zakázky na městské pouliční osvětlení. V březnu rozzářily obloukové lampy Jindřichův Hradec a krátce nato také Písek.
- V roce 1891 zajistil osvětlení pražské Jubilejní výstavy a vybudoval tramvajovou trať na Letné. Měřila sice jen 800 metrů, stala se však opravdovou senzací.
- Jedním z největších Křižíkových propagátorských světelných počinů a zároveň senzací Jubilejní výstavy se stala Křižíkova světelná fontána. Padesát vodotěsných reflektorů umístěných na dně bazénu a další vnější reflektory se zrcadly vyřešily ve své době zatím nejdokonaleji vstup světla do vodního proudu.
- V roce 1891 začal Křižík provozovat tramvajvou linku z Letné na pražské výstaviště a později i na jiná místa.
Zajímavosti
- Křižík sám sebe nepovažoval za dobrého studenta. Dokonce ani kvůli nedostatku financí neodmaturoval. Na České vysoké učení technické jej však v roce 1866 přijali jako mimořádného posluchače díky jeho nadání a technické nadšení.
- Jan Neruda o F. Křižíkovi řekl: „Měl dvě vady – nebyl obchodníkem a byl příliš skromný. Jedním slovem, byl to Čech.“
- Letos v létě uplynulo 170 let od jeho narození.
- Roku 1883 mu byl udělen Řád Františka Josefa, roku 1891 Řád železné koruny a stal se císařským radou. Roku 1905 byl jmenován doživotním členem Panské sněmovny a 1906 obdržel čestný doktorát technických věd.